Jak wykonać ogrzewanie podłogowe

Nie ma różnicy pod jaki typ podłogi chcemy zamontować ogrzewanie. Posadzki pod ogrzewanie podłogowe mogą być najprzeróżniejsze. Nieważne, czy będzie to podłoga z płytek ceramicznych, czy drewniana. Można położyć ogrzewanie podłogowe pod panelami. Oczywiście budynek, w którym chcemy ogrzewanie podłogowe założyć, musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim, utrata ciepła w tym budynku nie może przekroczyć 80W/m2. Budynek musi być już po zakończeniu prac tynkarskich. Trzeba też zapewnić odpowiednią wewnętrzną temperaturę (zwłaszcze w przypadku, gdy będziemy instalację napełniać wodą).
Kable grzejne zapewnią nam ochronę przed zamarznięciem (to oczywiście tyczy sięnawierzchni na zewnątrz). Kabel grzejny można umieścić w wylewce betonowej lub w kleju pod płytkami (to już wewnątrz). No i mamy już coś, co zaczyna przypominać ogrzewanie podłogowe. Projektowanie instalacji wykonać jak najwcześniej, najlepiej już na etapie projektowania domu. Rury grzejne tworzą obieg grzewczy i są ważnym elementem instalacji. Warstwę rur zalewa jastrych. Ogrzewanie podłogowe musi potem "dojrzeć”. Po zalaniu trzeba poczekać miesiąc na ułożenie posadzki (chociaż są szkoły, które dają kilka dni odpoczynku rurom, z drugiej strony panele lepiej przyklejać dopiero po upływie trzech miesięcy). Opcjonalnie można nałożyć warstwę ochrony przeciwwilgociowej. Potem możemy kłaść np. płytki.
Pozostaje nam wtedy już tylko plastyka płytek: fugowanie, ew. nałożenie silikonu między podłogą i ścianą. Samo ogrzewanie można jednak włączyć dopiero po 3 tygodniach od położenia podłogi. Podczas początkowego okresu użytkowania ogrzewania koszty eksploatacji są wyższe. Dzieje się tak dlatego, że podłoga schnie i odparowuje z niej woda. Potem jednak zwraca się nam to kilkakrotnie. Warto więc to przetrzymać!