Solary kolektory - czy warto?

Wiatraki są ekonomiczne i zajmują niewiele przestrzeni. Czy istnieje dla nich jakaś sensowna alternatywa? Otóż solary depczą im po piętach. Energia przez nie wytwarzana jest tylko niewiele droższa niż wiatrakowa i plasują się niewiele dalej za nimi. Największym problemem jest jednak zajmowane przez nie miejsce - nadal potrzeba ogromnych przestrzeni. Jeżeli jednak ma się dobry dach... cóż. Politechnika Warszawska ma na dachu solary dachowe i nie narzeka. Są one w stanie wytworzyć całkiem pokaźną ilość energii. Można też sobie zamówić kolektory wolnostojące, ale na to potrzeba całkiem sporej działki.
Solary słoneczne, w przeciwieństwie do pomp ciepła, wykorzystują energię słoneczną w sposób bezpośredni. Dzięki ich wykorzystaniu można pokryć 60% rocznego zapotrebowania na podgrzanie ciepłej wody w małych domkach. Nie musimy jednak ogrzewać nimi tylko wody. Możemy je także wykorzystać do wspomagania ogrzewania CO.
co to są kolektory słoneczne? Jak działa kolektor? Promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi jako fale elektromagnetyczne. Kolektory słoneczne natomiast produkują z tego ciepło (konwersja fototermiczna). To ciepło zostaje przeniesione do magazynu ciepła w kolektorze. Chodzi o to, że kolektor gromadzi ciepło wtedy, gdy zazwyczaj nie jest nam potrzebne, dlatego konieczny jest taki zasobnik, który pozwala solarowi kumulować ciepło. Schemat wykorzystania energii słonecznej możemy obejrzeć tutaj:
http://www.solar-tech.pl/pictures/s.jpg
Musimy tylko rozważyć, najlepsze solary dla nas: solary płaskie, czy solary próżniowe - w których powierzchnia absorbująca znajduje się wewnątrz szklanych rurek.